augustiseptember 2010oktober
tiontofr
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Under 3 dagar i oktober ägde Arkhangelsk Maritime Partenariat 2009 rum. Svenskt Marintekniskt Forum deltog för att studera förutsättningarna för svenska underleverantörer att få delta i kommande upphandlingar kopplat till gasfyndigheten Shtokman som är under utveckling. Prognosen är att gasfältet  skall ge 37 miljoner ton gas eller 3.8 trillioner kubik naturgas. Konferensen arrangerades med av Barentshav sekretariatet inom ramen för Stratmos projektet.

 

Vidare presenterades nuläget för Nordostpassagen vilket också är en intressant utveckling där Ryssland planerar att i större utsträckning använda för att få ut sina olika naturtillgångar. Nordostpassagen norr om Ryssland kortar resvägen till Asien med ca 50%.

Besök gjordes på en oljeterminal, hamnen i Arkhangelsk och en del av delegationen besökte Sewmash som är rysslands största varv med 25000 anställda. Putin tog nyligen ett beslut om att garantera verksamheten och många intressant projekt presenterades. Ytterligare ett intressant beslut togs nyligen att alla arktisk forskning i ryssland skulle koncentreras till Arkhangelsk och ett nytt universitet skapades.

På konferensen deltog 85 personer ifrån företag, politiker och tjänstemän ifrån Ryssland, Scandinavium och England.

Svenskt Marintekniskt Forum styrelse har beslutat att samla de företag som arbetar med den ryska marknaden för en workshop och diskutera eventuella vidare planer. Är du intresserad av att delta kontakta Patric Westdahl, patric.westdahl@smtf.se.


       

Ett mycket intressant företag hölls av Glenn Millar om Brittish waterways och han visade på många möjligheter både kopplat till restaurering av kanaler, ny investeringar i slussar och reseanledningar för besöksnäring kopplat till kanalerna.

 

  Aktiviteter  
   
        
Riverside vån.3, Museigatan 2, 45150 Uddevalla Tel: 0522-19932