augustiseptember 2010oktober
tiontofr
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

  
Minimera



 

Båtdagarna – en uppskattad mässa av såväl besökare som av utställare
 
Den 14-16 maj hölls Båtdagarna för allra första gången ute på Pininfarina i Uddevalla. Vi är mycket nöjda säger projektledaren Annelie Nithander på Svenskt Marintekniskt Forum.  Roddbåtar, gummibåtar, segelbåtar och motorbåtar samsades med Jetskis och kajaker, mindre fritidsbåtar var i fokus och hela familjen var välkommen.
 
Utställarna har varit väldigt nöjda med Båtdagarna och vi är alla glada över att så många trotsade regnet och tog sig ut till Pininfarina. Fredagen bjöd på både sol och värme medan lördagen innehöll mycket regn. Robert Dahlman på Marin & Fritid i Uddevalla är mycket nöjd med mässan och säger att detta är ett jättebra koncept som kan byggas vidare på. – Vi kommer definitivt att medverka igen säger Robert som hade provkörningar med tre olika båtmodeller på mässan.
 – Det har varit väldigt bra att kunna visa båtarna i vattnet och vi har sålt både motorbåt och gummibåt under helgen.
 
I dagarna tre fick båtåterförsäljare och tillbehörsutställare visa upp sig och sina produkter för allmänheten, något som Torreby Marin ifrån Munkedal tog fasta på. De hade Europapremiär på söndagen med sin nya båt från North Pacific Yachts, NP43.
 
Båten kom till Båtdagarna direkt från Tyskland där den hade mellanlandat från USA tidigare i veckan. Båtdagarna blev första anhalten i Sverige och båten väckte stort intresse. Torreby Marin hade även med sig lillasystern NP28.
 
Många föreningar fick också tillfälle att visa upp sig under Båtdagarna och Orust Jetski såg till att det var full aktivitet i Byfjorden under lördagen och söndagen. Klubben, som är Sveriges största Jetski klubb, har ca 100 medlemmar och många av dem tävlar aktivt. Under Båtdagarna fick många nyfikna testa på att köra Jetski med instruktion av duktiga åkare, något som uppskattades mycket.


 

 

  Aktiviteter  
   
        
Riverside vån.3, Museigatan 2, 45150 Uddevalla Tel: 0522-19932